Polskie Forum Emule - Lossless Music Download, Audio HQ Releases
Home arrow Knownledge arrow 'CD Bronzing' i jego rozmiary
poniedziałek, 25 wrzesień 2017
ED2K CATEGORIES
Discography
Lossless Music
Lossy Music
DVD Audio / Multichannel
DVD-Music Video
LQ concert's / Document's
Covers
Windows Software
Linux
[RS] CATEGORIES
Lossless Music
DVD-Music Video
LOGIN FORM ( only TEAM )
Username

Password

Remember me
Forgotten your password?

'CD Bronzing' i jego rozmiary
poniedziałek, 18 kwiecień 2011
‘CD bronzing’ – zjawisko brązowienia płyt CDPoczątki
Wydawać by się mogło iż Compact Disc jest formatem, który może przetrwać niewiadomo jak długi okres. Podczas prezentacji pierwszych dysków na przełomie 1982/1983 roku mówiono o co najmniej dwudziestoletniej gwarancji, co dla wielu stało się zapłonem do odstawienia czarnych krążków na rzecz cyfrowego dźwięku. Jednak technologia w niektórych momentach nie do końca była dobrze dopracowana.

Na przełomie września i października 1994 roku John McKelvey na łamach miesięcznika American Record Guide jako pierwszy ukazał Światu istniejący problem brązowienia płyt CD. Zjawisko to w języku angielskim określane jest mianem ‘CD bronzing’ i oznacza specjalny rodzaj uszkodzenia krążków. Według wielu oznacz to samo, co odpowiednik korozji w przypadku metalu.Wyjaśnienie zjawiska
‘Uszkodzone’ dyski wykazywały typowe objawy nierównomiernego przebarwienia – pokrycia wierzchniej warstwy krążka kolorem brązowym. W początkowym stadium uszkodzenie pojawiało się na rogach (brzegach) od zewnątrz płyty po czym w odstępie czasu przemieszczało się do wewnątrz krążka.

Zjawisko to zdiagnozowano w większości na dyskach wytłoczonych pomiędzy 1988 a 1993 rokiem przez tłocznie PDO (Philips and Dupont Optical) w Blackburn (UK). Uszkodzenie to nie zostało zidentyfikowane na dyskach, które produkowane były przez inne tłocznie PDO (Langenhagen, North Carolina). Niewielkie ilości uszkodzonych krążków stwierdzono również na płytach wyprodukowanych przez Optical Media Storage (Opti.Me.S) we Włoszech oraz we francuskim oddziale PDO. Jednak skala tego była bagatela tysiąc razy mniejsza i mieściła się w kilkunastu do kilkudziesięciu sztukach. Prawdopodobnie dyski z tłoczni NIMBUSA przez bardzo krótki okres czasu również dotknięte były tym problemem, jednak nie ma konkretnego potwierdzenia.

Koncern PDO (Philips and Dupont Optical) wiedział o problemie i przyznał się do popełnienia błędu fabrycznego jednakże podał inne jego wyjaśnienie. Lakier użyty do pokrycia zewnętrznej powłoki dysków nie był odporny na związki siarki zawarte w papierowych książeczkach. Spowodowało to korozję aluminiowej warstwy dysku. Jednakże po odkryciu problemu, już w latach dziewięćdziesiątych koncern PDO w Blackburn oświadczył, że główną przyczyną problemu było użycie aluminiowego lakieru, zamiast standardowego złotego. Powodowało to uszkodzenie powierzchni ochronnej, co w rezultacie uniemożliwiało odtwarzanie płyty. Peter Copeland, znany brytyjski muzyczny archiwista w późniejszym wywiadzie potwierdził iż użyty srebrny lakier mógł spowodować reakcję z związkami siarki, zawartymi w paieprze i powodować brązowienie warstwy. Oxydacji ulegała tylko wierzchnia warstwa dysku (warstwa ochronna). Powłoka metaliczna pozostawała nienaruszona, co potwierdziła Barbara Hirsh z Uniwersytetu Kalifornijskiego przeprowadzająca testy dysków.

PDO w Blackburn produkowało również dyski, których wierzchnia powłoka przypominała odcień złota. Spowodowane to było użyciem żółtego zabarwienia (lakieru/farby), jednak nie miało to nic wspólnego z tzw. ‘brązowieniem’. Brązowienie to bardzo progresywny efekt pokrycia wierzchniej warstwy ochronnej dysku kolorem ciemnego brązu, który nie może być powstrzymany.W dyskach nowych, wytłoczonych przez PDO Blackburn nie można było zdiagnozować efektu brązowienia, gdyż proces ten odbywał się przez wiele lat. Dzisiaj obecnie jesteśmy już tego świadomi i potrafimy rozpoznać zainfekowane dyski.

Możliwe ‘zainfekowane’ wytwórnie? W owym czasie PDO w Blackburn miało podpisane na stałe umowy z wieloma liczącymi się na rynku brytyjskim wytwórniami. Były to głównie wytwórnie specjalizujące się w produkcji nagrań muzyki klasycznej, ale nie tylko. Odwiedzając witrynę Classical.net możemy natknąć się na takie nazwy znanych wytwórni jak min.; Grammophon, Globe Style, Hyperion Records, IMP records, L'Oiseau-Lyre, London Records, Pearl Records, RPO Records, A&M. To tylko część nazw wytwórni, które mogły zostać dotknięte problemem ‘brązowienia’. Nie poznana jest do końca pełna skala problemu. Należy pamiętać iż PDO w Blackburn wyprodukowało ok 40 milionów dysków do roku 1990.Zostało również odnotowane, iż dyski przechowywane w papierowych opakowaniach, bez opakowań plastikowych wcześniej i szybciej ulegały uszkodzeniu, a niżeli te przechowywane w plastikowych opakowaniach. Próbowano wielu sposobów aby przeciwdziałać temu zjawisku, jednakże jak dotąd nikomu nie udało się powstrzymać postępującego procesu uszkadzania dysków wyprodukowanych przez PDO Blackburn.

Kiedy wykryto ten bardzo poważny problem w połowie lat dziewięćdziesiątych, koncern PDO przyznał się do popełnienia błędu i zgodził się na wymianę wszystkich uszkodzonych dysków, pod warunkiem dołączenia dowodu zakupu oraz przesłania uszkodzonych dysków do siedziby koncernu w Blackburn. Proceder ten miał być podtrzymany do roku 2015-go, lecz w rzeczywistości mówiono o terminie ‘dotąd, dokąd klienci będą zgłaszać problem’. Przygotowano też specjalną linię telefoniczną, gdzie klienci mieli zgłaszać problem. Od połowy lat dziewięćdziesiątych zostało wymienione kilkadziesiąt tysięcy dysków. Jednakże po zmianie właściciela w 2006 roku (koncern PDO został przejęty przez inny niemiecki koncern EDC - Entertainment Distribution Company) linia została zamknięta i od tego momentu ‘zainfekowane’ dyski nie są wymieniane na nowe.

Jedyny ratunek, jaki pozostaje dla posiadaczy ‘zainfekowanych’ dysków to kontakt z wytwórnią danego dysku, być może uda się wymienić ‘zainfekowany’ dysk na nowy.
Last Updated ( niedziela, 22 styczeń 2012 )
Design by Spanner © Velvet Underground Forum
Pliki lub dane, do których linki można znaleźć na forum, nie są zgromadzone na tej stronie internetowej lub serwerze strony. Ta strona pokazuje tylko i wyłącznie sumy kontrolne znalezione wewnątrz sieci Edonkey2000.
NO files or data the links on this website are pointing to are stored on this website or server the website is hosted on in any way or form. This site is only pointing out links found inside the Edonkey2000 Network, hosted on OTHER computers connected to that network
Bajo ningún concepto, ni este sitio ni su servidor albergan ficheros. Este sitio sólo recaba enlaces que se encuentran ya en la red de Edonkey2000, concretamente, en ordenadores conectados a susodicha red.