Polskie Forum Emule - Lossless Music Download, Audio HQ Releases
Home arrow News arrow R.I.P. - Marek Jackowski (Maanam)
wtorek, 19 wrzesień 2017
ED2K CATEGORIES
Discography
Lossless Music
Lossy Music
DVD Audio / Multichannel
DVD-Music Video
LQ concert's / Document's
Covers
Windows Software
Linux
[RS] CATEGORIES
Lossless Music
DVD-Music Video
LOGIN FORM ( only TEAM )
Username

Password

Remember me
Forgotten your password?

R.I.P. - Marek Jackowski (Maanam)
sobota, 18 maj 2013
We Włoszech w wieku 66 lat zmarł Marek Jackowski, współzałożyciel grupy Maanam. Przyczyną śmierci muzyka był zawał serca."Marek Jackowski nie żyje. To jest bardzo smutna wiadomość dla nas wszystkich... Nie wiem dokładnie, co tak naprawdę się stało. To jest dla nas straszny szok..." - powiedziała Katarzyna Litwin, menedżerka Maanamu i Kory.

Gitarzysta, kompozytor, wokalista, współzałożyciel grupy Maanam urodził się 11 grudnia 1946 roku w Starym Olsztynie.

Podczas studiów (filologia angielska - najpierw na Uniwersytecie Łódzkim, potem na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie) grał w łódzkiej grupie Impulsy, później przekształconą w Vox Gentis.

Po przeprowadzce do Krakowa nawiązał współpracę z Piwnicą pod Baranami. Współpracował z grupą Anawa (1969-73) z którą nagrał płyty "Marek Grechuta & Anawa" i "Korowód". Na początku lat 70. występował w zespole Osjan.

W grudniu 1975 roku wraz z Milo Kurtisem założył grupę Maanam (początkowo pod nazwą M-a-M). W lutym 1976 r. do zespołu dołączyła żona Marka Jackowskiego - wokalistka Kora. Po zastąpieniu Kurtisa Johnem Porterem nastąpiła zmiana nazwy na Maanam Elektryczny Prysznic (nawiązanie do nowego, rockowego brzmienia).

Marek Jackowski był głównym kompozytorem grupy Maanam, która funkcjonowała do końca 2008 roku. Kora i Marek Jackowski wydali wówczas oświadczenie, w którym poinformowali, że zespół Maanam zawiesza działalność na czas nieokreślony.

Odtąd wokalistka i gitarzysta postanowili występować osobno. Jackowski założył nowy zespół The Goodboys wraz z Januszem "Yaniną" Iwańskim oraz Włochem Gianni Dominicim (razem wydali płytę "The Goodboys O.K.!"), a Kora wraz z resztą składu Maanamu i nowymi muzykami, zaczęła działać pod szyldem Kora.

"Pragniemy się z wami podzielić bardzo smutną wiadomością. Dziś zmarł Marek Jackowski. Wielki muzyk. Wspaniały kompozytor. Cudowny człowiek. Łączymy się w bólu z rodziną, przyjaciółmi i fanami. Niech spoczywa w pokoju..." - czytamy na oficjalnym profilu Kory na Facebooku.

W solowym dorobku Marek Jackowski miał płyty "No1" (1994) i "Fale Dunaju" (1995) oraz składankę z cyklu "Złota kolekcja". Był też kompozytorem muzyki do filmów "Wielka majówka", "Noc poślubna w biały dzień" i "Czuję się świetnie".

W 2011 i 2012 r. gościnnie wspierał grupę Plateau podczas trasy promującej ich płytę "Projekt Grechuta".

Do śmierci mieszkał we Włoszech, pod Neapolem wraz z żoną Ewą i trzema córkami: Bianką. Palomą i Sonią.

- Maanam nigdy się nie kończy. Jest po prostu muzyka. Muzyka zostaje i tej muzyki się słucha - mówił Marek Jackowski w rozmowie z INTERIA.PL w 2009 roku.
Last Updated ( środa, 18 grudzień 2013 )
Design by Spanner © Velvet Underground Forum
Pliki lub dane, do których linki można znaleźć na forum, nie są zgromadzone na tej stronie internetowej lub serwerze strony. Ta strona pokazuje tylko i wyłącznie sumy kontrolne znalezione wewnątrz sieci Edonkey2000.
NO files or data the links on this website are pointing to are stored on this website or server the website is hosted on in any way or form. This site is only pointing out links found inside the Edonkey2000 Network, hosted on OTHER computers connected to that network
Bajo ningún concepto, ni este sitio ni su servidor albergan ficheros. Este sitio sólo recaba enlaces que se encuentran ya en la red de Edonkey2000, concretamente, en ordenadores conectados a susodicha red.